Пошук по блогу

неділя, 12 березня 2017 р.

Огляд кракелюрів від Ані Ткаченко.

Всім привіт, дорогі друзі! 
Сьогодні хочу розповісти вам про кракелюр в декупажі. Впевнена, що багато із вас вже використовували кракелюри  у своїх роботах, але дехто може побоюється, бо просто не знає як ці лаки ведуть себе у роботі.

Що ж таке кракелюр?
Під цим дещо хитромудрим словом розуміється особлива техніка, яка проявляється у тріщинках шару лаку або фарби. Тріщинки виходять наче справжні, тому за допомогою кракелюру можна швидко надати виробу антикварного та старовинного вигляду.
Кракелюри є однофазні та двофазні. У кожного складу свій дуже гарний та неповторний візерунок тріщинок. І, звичайно, свої секрети використання.


Ось такі кракелюри пропонує нам Rosa Talent:

Кракелюр двукомпонентний Classic ROSA TALENT
Кракелюр двукомпонентний Fineline ROSA TALENT
Кракелюр двукомпонентний Micro ROSA TALENT

Набір двокомпонентний кракелюр Random ROSA TALENT

Кракелюр двукомпонентний Opalesque ROSA TALENT

Лак кракелюрний однокомпонентний Medium

Ми розглянемо їх усі  та на прикладі я покажу вам як виглядає кожен кракелюр.

Однокомпонентний (однофазний) кракелюр


Лак кракелюрний однокомпонентний Medium

    Цей лак наноситься між двома шарами контрастної фарби. Тріщинки з'являються на верхньому шарі фарби і через нього проглядається колір нижнього шару. Ми використовуємо тільки один лак, тому кракелюр і називається однофазним.
    Техніка нанесення буде наступною: грунтуємо заготовку та фарбуємо (у моєму випадку це золота фарба на нижньому шарі). Після висихання фарби покриваємо кракелюрним лаком та знову чекаємо до повного висихання. Потім наносимо фарбу контрастного кольору, щоб тріщинки було краще видно (я нанесла коричневу фарбу). Тут дуже важливо дотримуватися одного правила: не можна наносити фарбу в одному місці декілька разів. Тобто ми робимо один мазок пензликом, тому що тріщинки з'являються дуже швидко. Шар фарби повинен бути максимально рівним, бо від нього залежить товщина тріщин і загальний вигляд виробу. Консистенція фарби повинна бути не густою і не рідкою, щоб кракелюрний лак зміг легко її потріскати. Ще важливо наносити шар фарби одним рухом, не ривками, щоб не було видно мазків. Ось і всі секрети цього кракелюру.

Далі мова піде про двокомпонентні (двофазні) кракелюри. Головна відмінність цих кракелюрів від однокомпонентного у тому, що тріщинки виникають у самому шарі лаку, а не у фарбі. Тому наносяться вони вже на готову декупажну роботу і затираються патиною, пастою для пристарювання або олійними фарбами.У нас є чотири види двофазних кракелюрів і тріщинки в кожному відрізняються своїм візерунком. Спосіб нанесення у них не відрізняеться, а от поява перших тріщинок залежить від повного висихання другого шару. Отже, на вже готову задекоровану поверхню наносимо перший шар лаку (на тубах від підписаний як компонент 1) і чекаємо до повного висихання. Потім наносимо другий шар (компонент 2) і також чекаємо поки лак повністю  висохне. Тріщини з'являються в шарі лаку, тому нам необхідно затерти іх патиною або пастою для надання старовинного ефекту (краще це робити натуральною тканиною або спонжем). Надлишки патини зняти серветкою. Я наношу два шари лаку в одному напрямку, тоді загальний вигляд тріщинок більш гармонійний. Але, звичайно, можно поексперементувати і спробувати різні способи нанесення.

Кракелюр двукомпонентний Classic ROSA TALENT
    Тріщинки в цьому кракелюрі дуже різні і залежать від товщини нанесення першого шару лаку. Якщо зробити перший шар тоненьким, то тріщинки будуть маленькі та ніжні. При товщому нанесенні - будуть більші та характерніші. З'являються через 10-15 хв. і після нанесення патини або пасти не потребують додаткового покриття лаком.
Після висихання лак стає прозорим та глянцевим.
    Цей лак дає ефект дуже дрібних та малесеньких тріщин. Вони, ніби тоненька павутинка, покривають поверхню виробу.
Глибина, товщина і напрямок тріщин також залежать від товщини шарів лаку та рухів пензлем. Тріщинки з'являють через 20-30 хв. Після висихання лак стає глянцевим та прозорим і не потребує додаткового покриття лаком для декупажу.


Набір двокомпонентний кракелюр Random ROSA TALENT

    На відміну від двух попередніх кракелюрів, цей лак створює більш грубіші та глибші тріщинки, які можуть з'являтися вздовж мазків та розходитися трохи в бік. Тобто напрямок тріщинок буде залежати від нанесення 2-го компоненту. Це тріщинки в шарі лаку і виглядають вони, ніби в них набився пил (золота пудра чи патина). За допомогою цього лаку можна надати виробу загадковості та старовинного шарму. І як з'явилися ці хаотині тріщинки на поверхні можна тільки 
пофантазувати. Після висихання кракелюр стає водонепроникним.
    З кожним із кракелюрних лаків виходить свій певний візерунок. З цим кракелюрним складом дуже легко отримати так званий "фарфоровий" візерунок. Тріщинки виходять дуже тоненькі і готова робота буде схожа на потріскану антикварну порцеляну. Тріщини рівномірні та знаходяться на відстані одна від одної. Цей кракелюр є особливим, тому підкреслити тріщини ми можемо тільки матеріалами не на водній основі  (патиною, пастою чи олійними фарбами). На відміну від всіх інших кракелюрів цієї серії, другий шар лаку потрібно обов'язково покрити захисним лаком. Також тріщинки у цьому складі з'являються значно пізніше, ніж в трьох попередніх видах (я на свої чекала до наступного ранку). Якщо немає тріщин на поверхні, не поспішайте засмучуватися, а просто відкладіть роботу на 12 годин. Результат буде дуже гарним, головне набратися терпіння.


    Це останній кракерюр із серії Rosa Talent і відрізняється від усіх інших він тим, що використовується для створення тріщин на скляних поверхнях. Тож, якщо ви вирішите прикрасити вдома свої тарілочки, скляночки або вазочки саме він стане вам у пригоді. У використанні дуже простий. Наносимо перший шар (на вигляд він білий, наче клей пва) і чекаємо до повного висихання, про що свідчить прозорість шару. Потім наносимо другий компонент і можемо спортерігати справжню красу. Тріщинки дуже гарні, а поверхня стає матовою. Я свою вазочку затерла патиною "Умбра" і дуже задоволена результатом. Саме цю роботу я попередньо не грунтувала, а просто знежирила і відразу на скло нанесла кракелюр.
Хочу звернути Вашу увагу, що терти вологою серветкою готовий виріб потрібно дуже обережно, тільки злегка торкаючись. Інакше ваші тріщинки просто зітруться. Тож, будьте обережні з цією красою. Але тут є і свої переваги, і якщо у вас щось пішло не так, то просто можна вимити скляний виріб під теплою водою і почати все спочатку.    Ось і все, дорогі друзі. Сподіваюся, що була вам корисною! Використовуйте кракелюри у свої роботах, адже саме вони придають їм особливого шарму та унікальності.

З вами була Аня.


3 коментарі:

  1. Анна,
    Величезне дякуємо за такий розгорнутий огляд! Він неодмінно стане декораторам у пригоді, допоможе обрати потрібний вид кракелюру та прикрасити роботу, таємничими тріщинками!

    ВідповістиВидалити
  2. Просто фантастично! Одразу виникла маса ідей для скрапу)
    Дуже дякую за детальне роз'яснення!

    ВідповістиВидалити